Trendy dla biur na rok 2021

Przełom roku to zwykle czas podsumowań, ale i oczekiwania na nowe. Rok 2020 był dla wszystkich zaskakujący i przyniósł wiele zmian.

Wyróżniliśmy 7 trendów które będą obowiązywały w roku 2021:

W kolorach ziemi

Kolorystyka na ten rok jest spokojna, lekko zgaszona, ale bynajmniej nie nudna! Wszystkie odcienie dawno porzuconego beżu powracają i zapowiadają kompozycje przytulne i zbliżone do tych znanych z domowego zacisza – kojące zmysły i dające poczucie komfortu. Wszystko, co kojarzy nam się z naturą oraz zestawienia kolorystyczne podobne do tych, które możemy zaobserwować w przyrodzie, będą w tym roku na czasie. Naturalne drewno, fornir czy kamień są znakomitą bazą do pięknych aranżacji w klimacie natury.  Ważną rolę odgrywają tu też tkaniny. Najlepiej z dużym widocznym splotem bądź melanże. Świetnie wpasowują się tu tkaniny MARO - Cappuccino, Oliwkowa zieleń czy nawet Czerwony mieszany.

Szary platynowy i Beżowy kaszmir to płyty o ciepłym odcieniu pięknie komponujące się zarówno z płytą fornirowaną, jak i kamieniem polerowanym, które możemy zobaczyć w nadchodzącej kolekcji - Ario. Trend dopełniają rośliny doniczkowe, które stały się niezwykle popularne. Doskonale pokazuje to naszą potrzebę obcowania z naturą, tak uwypukloną w ostatnim czasie. Brązy, zielenie, beże oraz cała zbliżona do natury kolorystyka nawiązuje do drugiego trendu jakim jest ekologia.

Ekologia

Trend ekologiczny buduje się wśród firm już od jakiegoś czasu. Fakt, że firmy coraz częściej  zwracają uwagę na to, co mogą robić inaczej, aby zmniejszyć pozostawiony ślad węglowy świadczy o tym, że idą  z duchem czasu i hołdują obecnym nastrojom społecznym. Trend bowiem nie słabnie, także poza biurem. Każdy z nas może przyczynić się do zmiany sposobu myślenia tych,
od których tak wiele w kwestii ekologii zależy. Wystarczy wybierać świadomie te firmy, które czują, jaka odpowiedzialność na nich ciąży. MARO śmiało mówi o działaniach na rzecz ekologii:

  • Dzięki technologii laserowej w procesie produkcji mebli całkowicie eliminuje się obecność klejów, a zużycie prądu zmniejsza się o 40%. W ofercie MARO figurują tkaniny wykonane w 100% z butelek PET.
  • Do elementów, które wymagają klejenia wykorzystywany jest klej wodny, produkowany z naturalnych składników pochodzących z przetwórstwa spożywczego - z roślin jednorocznych. Jest on w 100% biodegradowalny.
  • MARO ma w ofercie szuflady polimerowe składające się w 95% ze składników pochodzenia naturalnego (m.in. drewna pochodzącego z recyclingu oraz łupin nasion). Dzięki tej rewolucyjnej mieszance, możliwa jest oszczędność 4,5 litra ropy naftowej w porównaniu z tradycyjną, plastikową szufladą. W skali roku to oszczędność nawet 155 000 litrów.
  • MARO korzysta wyłącznie z certyfikowanych i kontrolowanych upraw drzew.
  • We współpracy z dostawcami, na każde 5 wyciętych drzew, użytych do produkcji mebli MARO, sadzonych jest 6 nowych.
  • Dzięki zastosowaniu kleju obojętnego ekologicznie, który jednocześnie charakteryzuje się dużą siłą wiązania, możliwe jest zastosowanie cieńszej ściany tylnej w meblach skrzyniowych, zachowując taką samą stabilność mebla jak przy użyciu standardowej ściany. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w skali roku, MARO oszczędza ponad 2300 ton drewna.
  • Zastosowanie półek o grubości 25 mm zmniejszyło ilość odpadów o 15%.

Mobilne biura

Zanim pandemia dała o sobie znać, do biur wkraczał agile – metodyka zwinnej pracy, mającej na celu wzrost efektywności i generowanie kreatywnego myślenia.  W odpowiedzi na potrzeby rynku powstała w MARO kolekcja Wariant – meble mobilne dopasowujące się do potrzeb zespołu w danej chwili i pozwalające na rearanżację biura w kilka sekund. Nikt się nie spodziewał, jak bardzo nowa kolekcja wpasuje się w trendy roku 2021.Sytuacja na świecie tylko pogłębiła potrzebę pracy na meblach mobilnych, sprawiła bowiem, że wielu pracodawców postawiło na pracę hybrydową lub home office. Szybko zauważono, że powierzchnia, która generuje koszty związane z jej utrzymaniem, nie jest w pełni wykorzystana. Biura mobilne będą zatem bardzo silnym trendem w roku 2021, gdyż pozwalają na dostosowanie biura do wykonywanych zadań, ilości pracowników oraz zachowują funkcjonalność biura przy mniejszej przestrzeni biurowej.

Domowa atmosfera

Od dawna wiemy, że większość naszego życia spędzamy w pracy – dobrze, jeśli jest to miejsce, gdzie po prostu czujemy się dobrze i komfortowo. Trend, który to podkreśli, to projekty zbliżone do przestrzeni domowej. Spójna stylistyka, designerskie dodatki i wygodne miejsca na rozmowę nieformalną to elementy, które będą masowo pojawiały się w projektach. Wyjątkowo ważny będzie jednak indywidualizm wnętrza. Warto w projektach nawiązać do historii firmy, jej pochodzenia czy dziedziny, którą się zajmuje. Istotnymi elementami będzie również odpowiednia ilość światła oraz takie elementy jak firmowa kuchnia. Odpowiednia aranżacja kuchni sprzyja nawiązywaniu relacji prywatnych wśród pracowników, a to z kolei przekłada się na lepszą komunikację w pracy. Warto dodać, że coraz więcej dużych firm organizuje pokoje relaksu. Spędzamy w pracy tak wiele czasu, że trudno utrzymać wydajność na stałym poziomie. Szczególnie w ostatnich godzinach.

Pracodawcy coraz częściej rozumieją, że dużo więcej mogą zyskać pozwalając na chwilę relaksu. W wyżej wymienionych chilloutroom’ach można chwilę odpocząć, zebrać myśli czy poprowadzić inspirującą dyskusję. Rozmowa z kolegą z innego działu, problem rzucony w zupełnie luźnej, niezobowiązującej atmosferze może przynieść zaskakujące wyniki. Architekci nie bez powodu wypełniają ostatnio chętnie wszystkie wnęki i miejsca komunikacji zachęcającymi siedziskami. W klasycznym biurze komunikujemy się jedynie z kolegami z biurka obok. Nowoczesne projekty pozwalają na spontaniczne spotkania i świeże spojrzenie na problemy innych pracowników. Takie postrzeganie sprawy wspiera dzielenie się wiedzą. To często ważny argument za pracą w konkretnej firmie. Skoro jesteśmy przy temacie aranżacji w świetle zatrudnienia to płynnie przechodzimy do kolejnego trendu.

Projektowanie biur jako element marketingowy

Wiele firm podkreśla, że filarem firmy są ludzie. Pracodawcy dokładają wszelkich starań, aby zatrzymać obecnych i przyciągnąć nowych pracowników. W końcu firma ciesząca się dobrą sławą ma możliwość zatrudnić najlepszych fachowców na rynku. Nowe pokolenia jednak oczekują czegoś więcej niż dobrego wynagrodzenia. Atrakcyjna aranżacja biura coraz częściej jest wymieniana przez nich jako czynnik motywujący. Jednak nie tylko o zatrudnienia chodzi. Młodzi pracownicy lubią pochwalić się w mediach społecznościowych pracą w inspirującym miejscu a takie zdjęcia z biura, mogą być świetnym wzmocnieniem marki. Pracownik dumny ze swojego miejsca pracy identyfikuje się z firmą i staje się z nią bardziej związany.

 

Również wszelkiego rodzaju audyty czy szkolenia partnerów w dopracowanym otoczeniu, odbywają się w atmosferze pasji i profesjonalizmu. Trendem na ten rok będzie biuro spójne z marką, wysyłające przekaz – jesteśmy firmą z silną pozycją na rynku, która nie boi się inwestować w pracownika i jego komfort. Taki obraz w mediach społecznościowych to nieformalne zaproszenie do współpracy. Warto zatem o to zadbać.

Akustyka

Kolejnym trendem na rok 2021 będzie komfort akustyczny. Popularne przestrzenie open space, które mają coraz większą liczbę przeciwników nie znikną tak szybko z biurowych powierzchni. Dlatego, aby praca w hałasie była możliwa, w tym roku stawiamy zdecydowanie na elementy wyposażenia, które mogą dzięki swojej konstrukcji absorbować dźwięk. Wybór na rynku jest spory - panele wolnostojące, sufitowe czy przegrody biurkowe. MARO proponuje szafy z inteligentną żaluzją pochłaniającą dźwięk. Pozwala ona dzięki swoim właściwością na redukcję hałasu jako głównego czynnika stresogennego. RAUVOLET to opatentowany i wielokrotnie nagradzany system akustyczny. Jako uzupełnienie MARO proponuje także kontenery z frontem akustycznym. Sąsiedztwo takich mebli na pewno poprawi jakość pracy tam, gdzie hałas jest szczególnie uciążliwy.

Technologia

Ostatnim trendem w zestawieniu są nowoczesne technologie, stworzone, by ułatwić życie w biurze. Młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy przyzwyczajeni do wygody, jaką daje im technologia, tego samego będą oczekiwać od przyszłego pracodawcy. Innowacyjne podejście do pracy będzie tym, co zdecydowanym krokiem wejdzie do naszych biur. Potwierdzenie obecności w biurze przy pomocy aplikacji, rezerwacja nieprzypisanych stanowisk czy salek konferencyjnych to funkcje, które zdecydowanie usprawnią pracę. Biurka elektryczne MARO z pilotem premium z funkcja łączenia za pomocą bluetooth przy pomocy aplikacji, dostosują wysokość blatu do użytkownika. Przypomną także, kiedy należy zmienić pozycję. Za to nadchodząca kolekcja Ario, mile zaskoczy wbudowaną ładowarką indukcyjną w szafce przybiurkowej czy zdalnym zamykaniem szafek. Zaawansowane technologicznie biuro zwiększy wydajność pracowników oraz przyciągnie atrakcyjnością tak pożądane na rynku pracy talenty.