Porady dla ekologicznego nowoczesnego biura

W nowocześnie zaprojektowanym biurze ogromną rolę odgrywa dbałość o środowisko. Takie przestrzenie powinny być jak najbardziej ekologiczne, czyli zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Z roku na rok coraz lepiej rozumiemy, że dbałość o planetę jest kluczowa. Warto wspomnieć też o nieco bardziej pragmatycznych aspektach – ograniczenie zużycia wody i energii elektrycznej pozwala zaoszczędzić niemało pieniędzy. W fabryce mebli biurowych MARO przywiązujemy dużą wagę do ekologii, ponieważ zależy nam na ludziach i świecie, na którym żyjemy.

Edukacja i dostępne zasoby

Na początek chcielibyśmy przedstawić  kilka najprostszych, najbardziej podstawowych sposobów, by Twoje biuro stało się bardziej przyjazne środowisku. Możemy  wprowadzać zmiany metodą małych kroków. Najlepiej zacząć od edukacji – bez tego trudno wyobrazić sobie dalsze działania. Chodzi przede wszystkim  o zwiększanie świadomości ekologicznej wśród pracowników i wspólne dążenie do poprawy. Pamiętajmy jednak, że Twoja załoga zacznie dbać o planetę tylko wtedy, gdy będzie miała ku temu sposobność. W kuchni powinny znaleźć się wielorazowe naczynia i sztućce, aby nikt nie musiał korzystać z jednorazówek. Niezbędny okaże się również dystrybutor czy filtr do wody – dzięki niemu niepotrzebne stanie się kupowanie napojów w plastikowych butelkach. Aby ograniczyć zużycie bieżącej wody, warto zaopatrzyć firmę w zmywarkę, która oszczędza także czas pracowników.

Segregacja odpadów w biurze

          Postawa eco-friendly wiąże się też z segregacją śmieci. Jest to praktyka stosowana w wielu domach – dlaczego w biurze miałoby być inaczej? Tą kwestią zajmuje się Unia Europejska – przepisy dotyczące zarządzania odpadami znajdziemy w różnych dyrektywach, które mają wprowadzić w życie gospodarkę o obiegu zamkniętym. Recykling umożliwia ponowne wykorzystanie zużytych surowców, co przyczynia się do ochrony środowiska. Aby segregacja śmieci stała się łatwiejsza, należy ustawić w odpowiednim miejscu kilka osobnych koszy na śmieci.

W ofercie fabryki mebli biurowych MARO umieściliśmy modele, które świetnie wkomponują się w przestrzeń. Najlepiej bowiem zdecydować się na prostotę, doskonałą jakość wykonania i uniwersalny design. Każdy element aranżacji ma znaczenie – zadbaj o to, aby nawet kosze na odpady pasowały do reszty wyposażenia. Jeżeli chodzi o ich rozróżnianie, zaopatrz się w różnokolorowe worki. Zgodnie z obecnie obowiązującymi podziałami, niebieski jest przeznaczony na papier, zielony – na szkło białe i kolorowe, żółty – na metale i tworzywa sztuczne, brązowy – na bioodpady, a czarny – na odpady zmieszane.

Oszczędność energii

          Pisząc o większej dbałości o środowisko, nie moglibyśmy zapomnieć o oszczędności energii. W Polsce jej znaczna większość pochodzi ze spalania paliw kopalnianych, co przekłada się na szkodliwe emisje, a w konsekwencji – zanieczyszczenie powietrza. Dlatego właśnie ograniczanie zużycia energii jest kluczowe, jeżeli chodzi o funkcjonowanie nowoczesnego biura. Korzystamy bowiem z ogromnej ilości sprzętów, potrzebujemy również odpowiedniego oświetlenia (o parametrach zgodnych z normami PN-EN 12464-1:2004).

Co więc możemy zrobić?

          Przede wszystkim wymienić standardowe żarówki na kompaktowe lampy fluorescencyjne (CFL) lub żarówki LED. Zużywają one mniej więcej 75% mniej energii niż ich zwykłe odpowiedniki, zapewniając przy tym identyczną moc świetlną. Są też pozbawione promieniowania UV, a przy tym wytrzymałe na wysokie i niskie temperatury oraz wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Oszczędności energetycznej sprzyjają także kolory ścian – jasne farby i meble o wysokim połysku odbijają światło dzienne, co wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na sztuczne oświetlenie. Niektórzy decydują się też na korzystanie z odnawialnych źródeł energii: doskonałym przykładem są farmy fotowoltaiczne.

Elektroniczne nośniki i eko-papier

         

Od lat biura kojarzą się z ogromnymi, wręcz horrendalnymi ilościami dokumentów, co automatycznie wiąże się z marnowaniem papieru. Na szczęście coraz więcej firm ogranicza te ilości poprzez elektroniczny przepływ informacji. Nawet własnoręczne podpisy i pieczątki powoli odchodzą do lamusa na rzecz kwalifikowanych podpisów elektronicznych. Mają one taką samą moc prawną, jak ich tradycyjne odpowiedniki. Sprawne działanie przedsiębiorstwa ułatwiają specjalne programy do zarządzania danymi.

Wiadomo jednak, że czasami papierowa wersja jakiegoś dokumentu jest niezbędna. Na takie sytuacje trzeba być przygotowanym, ale można postawić na papier w 100 procentach pochodzący z makulatury lub posiadający certyfikat FSC (Certyfikat Dobrej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu). Okazuje się, że sam sposób drukowania też ma znaczenie. Warto zawsze drukować dwustronnie, aby nie marnować miejsca, jak również ustawiać mniejsze marginesy oraz czcionkę.

Zmniejszanie śladu węglowego

         Każdy, kto planuje wprowadzić w życie podejście eco-friendly, powinien wiedzieć, czym jest ślad węglowy. To całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Gazy cieplarniane emitowane są podczas produkcji oraz konsumpcji towarów i usług. Pojęcie śladu węglowego umożliwia ilościowe określenie wpływu jakiegoś podmiotu na zmianę klimatu.

Przykładowo: lot samolotem emituje 285g węgla na kilometr, z kolei podróż pociągiem – jedynie 14g. Aby ograniczyć ślad węglowy w biurze, warto zwrócić uwagę na transport. Obecnie wiele spotkań odbywa się online, do czego przyzwyczaiła nas pandemia. Można zachęcać pracowników, aby podróżowali do biura rowerem. W przypadku firmowych samochodów polecamy korzystanie z ekologicznego napędu. W fabryce mebli biurowych MARO współpracujemy z dostawcami krajowymi oraz z państw sąsiednich, żeby skrócić łańcuch dostaw i zmniejszyć ślad węglowy.

 

 

Podsumowanie

Innowacyjne działania na rzecz ekologii mogą w dłuższej perspektywie nie tylko chronić planetę, ale także ograniczać koszty operacyjne. Istnieje wiele nowoczesnych biur, które posiadają certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Pozwala on na wyróżnienie nieruchomości o ograniczonym wpływie na środowisko. Punkty można uzyskiwać w różnych kategoriach, takich jak lokalizacja, dostęp do transportu czy oszczędność w zużyciu wody i energii.

Społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. Corporate Social Responsibility – CSR) to aspekt, na który zwraca uwagę coraz więcej młodych pracowników. Wolą oni wybierać przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie i świadome ekologicznie. W dłuższej perspektywie dbałość o środowisko pozwala na wygenerowanie dużych oszczędności.

Więcej o naszym podejściu do CSR-u przeczytasz tutaj: CSR w MARO