Zasady tworzenia ergonomicznego stanowiska pracy dla dwóch osób

Ergonomiczne stanowisko pracy to wygodne krzesło, biurko z blatem na odpowiedniej wysokości, właściwe ustawienie monitora oraz dobre oświetlenie. W tym artykule przedstawiamy zasady tworzenia ergonomicznego stanowiska pracy nie dla jednej, a dla dwóch osób.
Ergonomiczne stanowisko pracy – charakterystyka

Ergonomiczne stanowisko pracy można opisać jednym krótkim zdaniem. Chodzi tu o stanowisko, które jest odpowiednio przystosowane pod kątem cech antropometrycznych użytkownika. Jednak warto również dodać, że nie powinno mieć ono negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie, ale przeciwnie, tworzyć komfortowe warunki sprzyjające wzrostowi efektywności pracy.

Wymiary biurka muszą być odpowiednio dobrane, tak by pracownik mógł wygodnie rozmieścić swoje narzędzia pracy. Sam blat powinien być ustawiony na wysokości, która wyeliminuje konieczność nienaturalnych fizjologicznie ruchów ciała, czy też przyjmowania wymuszonych pozycji.

Czy zatem istnieje możliwość stworzenia jednego stanowiska pracy dla dwóch użytkowników o zupełnie innej budowie ciała? Znamy sposoby tworzenia przestrzeni, dzięki którym można uzyskać połączenie ergonomii i współpracy. Poznaj zasady tworzenia ergonomicznego stanowiska, spełniającego potrzeby dwóch pracowników.

Ergonomiczne stanowisko pracy – zasady tworzenia

Tworząc ergonomiczne stanowisko pracy, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych zasad:

  • Odpowiednia organizacja przestrzeni

Ważne jest tu, aby uwzględnić nie tylko ogrzewanie/klimatyzację, oświetlenie, czy izolację akustyczną, ale również wyjście awaryjne. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia pracownika. Temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować na poziomie nie niższym niż 18 °C. Oświetlenie nie może być ani zbyt mocne, ani tym bardziej za słabe. Ma ono na celu zmniejszenie obciążenia oczu. Pomieszczenie musi być odpowiednio wyciszone, tak by umożliwiało pracę w pełnym skupieniu.

  • Wyposażenie dostosowane do stanowiska pracy

Krzesło powinno współgrać z biurkiem, szczególnie w kontekście odległości siedziska od blatu. Zestaw ten ma idealnie pasować do potrzeb użytkownika. Zasada ta dotyczy również sprzętu komputerowego, w tym odległości wzroku od monitora. Ekran musi znajdować się na wysokości wzroku, w dodatku w odległości co najmniej 50 cm, w przypadku monitora o przekątnej 20-24 cale. Ustawienie mebli i sprzętu komputerowego ma eliminować potrzebę przybierania wymuszonych pozycji, sprawiających dyskomfort i prowadzących m.in. do schorzeń kręgosłupa.

Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy dla dwóch osób?

Stanowisko pracy powinno umożliwiać przybranie właściwej pozycji, bo to ma ogromny wpływ na komfort, psychikę oraz jakość i tempo wykonywanych zadań. Pytanie zatem, jak stworzyć miejsce pracy dla dwóch osób o różnej budowie ciała, z zupełnie odmiennymi potrzebami i oczekiwaniami względem biurka? W tym przypadku jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest biurko dwuosobowe i to biurko z regulacją wysokości.

Stawiając na biurko elektryczne dwuosobowe, można łatwo stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy dla dwóch osób. Takie biurko posiada jeden stelaż, ale dwa blaty regulowane oddzielnie. Przy biurku elektrycznym mogą pracować dwie osoby o zupełnie różnym wzroście i całkiem innych potrzebach względem tego mebla. Podwójne biurko to ogromna oszczędność miejsca w ciasnym pomieszczeniu. Biurko dwuosobowe sprzyja współpracy między współpracownikami. Poprawia relacje między nimi, tworzy warunki ułatwiające szybki przekaz informacji, wpływa też na wzajemną motywację do pracy. Ale kiedy trzeba, pozwala pracować w pełnym skupieniu i zapewnia oczekiwaną prywatność. To za sprawą przegrody, która oddziela jeden blat od drugiego.

Ergonomiczne stanowisko pracy z biurkami firmy MARO

Nasza Fabryka Mebli Biurowych MARO ma w swojej ofercie wiele ciekawych modeli, w tym biurka elektryczne, dzięki którym można tworzyć ergonomiczne stanowiska pracy nawet dla dwóch osób jednocześnie. Wśród mebli cieszących się największym zainteresowaniem, znajdują się następujące modele:

W przypadku każdego z tych biurek istnieje możliwość wyboru szerokości blatu, co automatycznie pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie mebla do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz samego miejsca pracy.

Podsumowując, przestrzeganie zasad ergonomii jest niezwykle ważne dla zwiększenia efektywności pracy wykonywanej przez pracownika i jego zdrowia. Prawidłowo stworzone stanowisko sprzyja też poprawie relacji między współpracownikami i ułatwia im kontakt w czasie pracy nad wspólnymi projektami.