Czy biurka elektryczne są ekologiczne? Analiza zużycia energii

Zmiana pozycji z siedzącej na stojącą podczas wielogodzinnej pracy ma korzystny wpływ na samopoczucie, zdrowie i produktywność. Biurko elektryczne pozwala w kilka sekund dostosować wysokość blatu do potrzeb użytkownika. To za sprawą nowoczesnego mechanizmu zasilanego prądem. Czy biurko z regulacją wysokości generuje wyższe rachunki za prąd?

Jak działa mechanizm regulacji wysokości biurka?

Mechanizm stosowany w biurkach elektrycznych działa tylko po podłączeniu do prądu. Wystarczy zatem wcisnąć jeden przycisk, aby ustawić blat na oczekiwanej wysokości. Z uwagi na elektrykę, mebel ten jest okablowany i wyposażony w urządzenie sterujące. Wszystkie te elementy są jednak sprytnie ukryte pod blatem lub w specjalnych obudowach, dzięki czemu nie psują estetyki biurka, ani też nie przeszkadzają użytkownikom. Profesjonalny mechanizm działa bardzo płynnie, szybko i bezkolizyjnie, a co najważniejsze, jest banalnie prosty w obsłudze.

Ile prądu zużywa biurko elektryczne?

Większość biurek elektrycznych dostępnych na rynku w trybie spoczynku pobiera do 0,5 W. Zaś w czasie pracy do 100 W. Należy jednak podkreślić, że regulacja poziomu blatu trwa zaledwie kilka sekund. Ponadto pobór prądu zależy od:

  • modelu biurka i budowy mechanizmu odpowiadającego za regulację poziomu wysokości blatu,
  • ciężaru przedmiotów znajdujących się na blacie, a także wagi samego blatu, który mechanizm ten musi udźwignąć,
  • częstotliwości regulowania poziomu blatu.

W związku z powyższym trudno jest dokładnie oszacować, ile prądu zużywa biurko z silnikiem elektrycznym. Tym bardziej nie można podać stałej kwoty wzrostu rachunku za energię elektryczną, mając na uwadze fakt, iż stawka za prąd stale się zmienia. Pewne natomiast jest to, że biurka elektryczne są meblami energooszczędnymi. 

Dla porównania warto dodać, że laptop zużywa od 50 do 100 Wh zależnie od modelu. W dodatku urządzenie to pracuje przez znacznie dłuższy czas, niż mechanizm regulujący poziom wysokości blatu.

Biurko elektryczne jako mebel energooszczędny

Biurko elektryczne dzięki nowoczesnym mechanizmom zużywa energię tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Można zatem wnioskować, że zużycie energii podczas codziennego użytkowania mebla, jest minimalne. Warto także podkreślić, że biurko z elektrycznie regulowanym blatem jest zasilane ze standardowego gniazda sieciowego o napięciu 230 V. Niskie zużycie prądu powoduje, że mebel ten jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które żyją w zgodzie z naturą i na każdym kroku chcą dbać o środowisko.

Biurka elektryczne w ofercie MARO

Nasza Fabryka Mebli Biurowych MARO ma w ofercie wiele funkcjonalnych modeli biurek elektrycznych. Wśród nich znajdują się zaawansowane technologicznie meble charakteryzujące się niskim poborem energii. Na uwagę zasługują zarówno biurka jednostanowiskowe, jak i wielostanowiskowe. Biurko z elektryczną regulacją wysokości StartUs-E może zużywać nieco mniej prądu, niż model Lano-E 300 Q Bench, który tworzy stanowisko pracy dla wielu użytkowników. Jednak nadal mówimy tu o bardzo małych poborach energii.

Bez względu na wybór, możesz mieć pewność, że biurko elektryczne MARO nie przyczyni się do znacznego wzrostu Twojego rachunku za energię elektryczną!