Certyfikat WELL - na czym polega?
Certyfikat WELL został zaprojektowany aby był komplementarny do certyfikatów BREEAM i LEED. W odróżnieniu od tych certyfikatów które skupiają się na wpływie budynków na środowisko naturalne, WELL bada ich dostosowanie do potrzeb pracownika. Co trzeba o nim wiedzieć?
Czym jest certyfikat WELL?
WELL Building Standard to system certyfikacji wielokryterialnej budynków, który wprowadziła firma Delos w roku 2014. W 2019 roku był obecny już w 48 krajach. Służy do weryfikacji obiektów, czyli budynków, oceniając je w oparciu o zdrowie i komfort użytkowników. Warto wspomnieć, że certyfikację może otrzymać także wydzielona powierzchnia biurowa. Jej założenia bazują na badaniach naukowych, medycznych oraz środowiskowych, jak również na raportach zdrowotnych i demograficznych. Opiera się też na teoriach projektowania, budowy i zarządzania budynkami. W 2018 roku powstała druga, ulepszona wersja certyfikatu – WELL v2, która bada więcej kategorii niż wersja pierwsza. Firma Maro oferuje wiele mebli biurowych odpowiednich dla budynków starających się o certyfikacje WELL.
Podstawowe kategorie oceny
W przeszłości budynki ubiegały się o certyfikacje WELL v1, które oceniane były pod względem jakości w siedmiu kategoriach: powietrze, woda, odżywianie, światło, ruch, komfort i umysł. Pod koniec roku 2020 The Green Business Certification Inc. (organizacja nadzorująca wydawanie certyfikatów) zamknęła zapisy na wersję v1. Oferując w zamian certyfikat WELL v2 który rozszerzył badane obszary o cztery dodatkowe kategorie: dźwięk, materiały, społeczność i innowacje. W zależności od ilości uzyskanych punktów w poszczególnych kategoriach WELL v2 posiada cztery poziomy certyfikacji. Brązowy od 40 pkt, Srebrny od 50 pkt, Złoty 60 pkt oraz Platynowy od 80 pkt. Po 3 latach od certyfikacji należy ubiegać się o ponowną ocenę.
„Certyfikat WELL - wnętrza, które dbają o dobrostan ludzi” - spotkanie z architektami w salonie MARO
Nowoczesne wytyczne powinny być istotne dla każdego, kto zajmuje się projektowaniem przestrzeni, z czego w pełni zdaje sobie sprawę fabryka mebli biurowych MARO. 27 maja 2022 roku zorganizowane zostało specjalne wydarzenie w salonie firmy Maro na ulicy Kutrzeby 16. Na spotkaniu uczestnicy mogli dowiedzieć się, czym dokładnie jest certyfikat WELL. Zdobyte informacje oraz cenne wskazówki przekazane przez prelegentów pokazały jak spełnić wszystkie kryteria już na etapie procesu projektowego. Spotkanie poprowadziła Ewa Gertig – ekspertka od certyfikatów środowiskowych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez trzy firmy: Bejot, MARO i Gerflor Polska, które przedstawiły rozwiązania i materiały ułatwiające proces certyfikacji. Owocne spotkanie z architektami pokazało, że kwestia poprawy jakości użytkowania budynków staje się coraz ważniejsza w tej branży.
Powietrze, woda, odżywianie, światło, ruch
Warto w skrócie opisać poszczególne kategorie wg. Których przyznawane są certyfikaty. Pierwsza z nich to powietrze. Jak wiadomo, jego zanieczyszczenie stanowi jeden z największych problemów środowiskowych – szczególnie w Polsce. Szacuje się, że skażenie powietrza w niektórych pomieszczeniach może być nawet 5 razy większe niż na zewnątrz. Z tego powodu system WELL stara się dbać o minimalizowanie źródeł zanieczyszczeń oraz promować rozwiązania poprawiające jakość powietrza. Druga kategoria to woda – odnosi się ona do wody pitnej i jej jakości. Wskazuje się, że odpowiednie nawodnienie zwiększa produktywność. Trzecia kategoria – odżywianie – wiąże się z promocją zdrowej diety (bogatej w warzywa i owoce). Czwarta kategoria, światło, dotyczy optymalnego dostępu do światła dziennego, co znacząco wpływa na wydajność. Piąta kategoria to ruch, czyli włączanie aktywności fizycznej do codziennego życia. Użytkownicy przestrzeni powinni mieć dostęp do miejsc pozwalających na odpowiednią ilość ruchu. Mówimy tutaj m.in. o schodach, wejściach i korytarzach, a także o programach motywacyjnych i profesjonalnych treningach fitness.
Komfort, umysł, dźwięk, materiały, społeczność i innowacje
Szóstą kategorią jest komfort termiczny, który ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniej temperatury do pracy aby zwiększyć ich produktywność. W kategorii umysł badane są strategie i rozwiązania dbające o zdrowie psychiczne pracowników. Najważniejsze w tej kategorii są plany oraz terapie wspierające równowagę umysłową. Aby zapewnić odpowiednie warunki pracy, budynek powinien być również dostosowany do pracowników pod względem dźwiękowym. Zastosowanie odpowiednich materiałów oraz akcesoriów takich jak np. ścianki akustyczne oferowane przez producenta mebli Maro, mogą obniżyć poziom hałasu w biurze co przełoży się na większą produktywność pracowników. Certyfikat WELL bada również materiały używane w biurze, tak aby zminimalizować niekorzystny wpływ chemikaliów na zdrowie pracowników. Równy i łatwy dostęp do opieki zdrowotnej oraz zapewnienie pomocy dla pracowników w różnych sytuacjach życiowych pozwala na zbudowanie dobrych fundamentów pod stworzenie zróżnicowanej i zdrowej społeczności w miejscu pracy. W kategorii innowacje budynki i firmy mogą otrzymać punkty za unikalne rozwiązania które do tej pory nie był badane w pozostałych kategoriach.
Meble biurowe MARO a certyfikat WELL
Fabryka mebli MARO oferuje produkty, które odpowiadają na wymagania certyfikacji WELL. Wszystkie meble biurowe tej marki są ergonomiczne i funkcjonalne, a przy tym zapewniają pracownikom odpowiedni komfort. Biurka elektryczne z regulowaną wysokością pozwalają na wykonywanie swoich obowiązków zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, co korzystnie wpływa na zdrowie. Ścianki akustyczne z kolei umożliwiają wydzielenie własnego miejsca pracy i regulują poziom hałasu. Dzięki nim cisza i spokój towarzyszą nawet użytkownikom otwartych przestrzeni. W asortymencie MARO dostępne są także meble biurowe przeznaczone do strefy spotkań. Eleganckie i przestronne stoliki biurowe poprawiają samopoczucie pracowników, dzięki czemu nie czują się odosobnieni i chętnie dzielą się pomysłami z innymi.
Sprawdź nasze biurka z regulacją wysokości blatu