Informujemy, że przerwa wakacyjna odbędzie się w dniach 15.07-28.07.2024 r.
Informujemy, że przerwa wakacyjna odbędzie się w dniach 15.07-28.07.2024 r.

Nowoczesne podejście do akustyki

Zanieczyszczenie hałasem to ogromny, globalny problem dotykający nas zarówno na zewnątrz w postaci hałasu komunikacyjnego, jak również w pomieszczeniach w których spędzamy znaczną część naszego dnia. Problem hałasu jest tematem badań wielu organizacji rządowych m.in. WHO.

Jak stworzyć odpowiednie warunki do pracy w biurze?

Z pomocą przychodzą producenci rozwiązań akustycznych takich jak przegrody biurkowe, panele akustyczne, budki i kabiny, czy różnego rodzaju sofy i siedziska z zabudowami przystosowane to absorbowania hałasu. Fabryka Mebli Biurowych MARO bazując na wieloletnim doświadczeniu w produkcji mebli biurowych zaprezentowała nowe kolekcje paneli akustycznych, które zapewnią  odpowiedni poziom absorbcji szkodliwego dźwięku w przestrzeniach przeznaczonych dla pracowników. 

Produkty z kolekcji AcuPro oraz CubiSound w niezależnych badaniach uzyskały najwyższą z możliwych klas w zakresie pochłaniania dźwięku czyli klasę A. Dodatkowo ich niekwestionowanym atutem jest modułowość oraz zastosowanie ekologicznych materiałów pochodzących z recyklingu. Dodatkowo dzięki produktom: SafeSpot, ConScape oraz AcuStixx każdy klient może dobrać nie tylko dobre ale również stylowe rozwiązania akustyczne do swojego biura.  

Jak ważna jest cisza w biurze?

     Warto pamiętać że wpływ odgłosów na każdego człowieka może być inny, dlatego część dźwięków dla większości może być niezauważalna podczas gdy innym będą one przeszkadzać. Warto pamiętać że hałas to nie zawsze głośne dźwięki jak np. duży ruch uliczny za oknem czy odgłosy pracujących ciężkich maszyn. To także wszelkiego rodzaju odgłosy o różnej częstotliwości powodujące irytację.

     Hałas jest szczególnie uciążliwy w przestrzeniach biurowych gdzie natężenia rozmaitych dźwięków bywają naprawdę duże. Od rozmów współpracowników, przez odgłosy urządzeń biurowych aż po dzwonki telefonów. Niestety, nie ma sposobu aby w całości wyeliminować hałas z biura, istnieją jednak sposoby aby ograniczyć jego negatywny wpływ ma pracowników.

               Ciągły hałas ma negatywny wpływ nie tylko na możliwości skupienia się, ale również na zdrowie psychiczne pracowników. Dlatego tak ważne jest aby podczas projektowania przestrzeni pracowniczej wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia odpowiednich warunków akustycznych.

Oferta fabryki mebli biurowych MARO- odpowiedź na problemy z hałasem.

               Istnieje szereg możliwych rozwiązań, aby ograniczyć poziom hałasu w biurze. Poza wydzielaniem tzw. „stref ciszy” skuteczne będzie również wyposażenie pomieszczeń w meble i dodatki akustyczne. Istnieje wiele rodzajów takich mebli, a kilka z nich można znaleźć w ofercie producenta mebli biurowych MARO.

               Panele ścienne i sufitowe- panele mają na celu wygłuszenie pomieszczenie, przede wszystkim przez pochłanianie dźwięków. W ofercie MARO znajdują się obecnie dwa rodzaje, AcuPro oraz CubiSound. Dodatkowo panele CubiSound występują w formie wiszącej, dzięki czemu możemy zadbać o poprawę akustyki w pomieszczeniu bez dużego zmniejszania jego powierzchni użytkowej.

               Budki akustyczne- idealne rozwiązanie do biur typu open-space. Meble akustyczne pozwalają na wydzielenie przestrzeni biurowej i gwarantują swobodną przestrzeń do spotkań online, rozmów telefonicznych. Są też idealnym rozwiązaniem dla ludzi pracujących przy projektach wymagających maksymalnego skupienia.

               Siedziska akustyczne- stanowią idealne rozwiązanie do stref wspólnych przeznaczonych do relaksu, ale sprawdzą się również w przestrzeniach biurowych jako doskonałe miejsce do odbycia krótszych rozmów między pracownikami. W ofercie MARO sofy SafeSpot dostępne są w wielu możliwych konfiguracjach. Mnogość dostępnych kolorów obić oraz stelaży sprawia że wpasują się one idealnie do każdego biura. Dodatkowo występują one w kilku wersjach, prostej, L-kształtnej oraz U-kształtnej z opcją zamontowania blatu roboczego dzięki czemu ułatwiają prowadzenie spotkań w większym gronie.

               Ekrany biurkowe- dodatkowym elementem pozytywnie wpływającym na akustykę pomieszczeń są ekrany biurkowe. Nie tylko stanowią one dodatkowe wygłuszenie ale również wydzielają prywatną przestrzeń dla pracownika co również znacząco poprawia ich samopoczucie.

Koszty związane ze złą akustyką w biurze.

               Na efektywność pracownika wpływa wiele czynników. Zła akustyka w miejscu pracy oddziałuje nie tylko negatywnie na stanie zdrowia pracownika ale także na jego efektywności w pracy.  Pracownikowi narażonemu na ciągły hałas i rozpraszające uwagę rozmowy trudno jest się skupić przez co jakość jego pracy spada, a czas jej wykonania wydłuża się. Przekłada się to na straty finansowe dla pracodawcy. Przy założeniu że miesięczny koszt zatrudnienia wysoko wykfalifikowanego pracownika dla pracodawcy wynosi 13 000 zł, a spadek jego produktywności przez złe warunki akustyczne wyniesie 30% możemy oszacować miesięczne straty dla pracodawcy rzędu 4000 zł. Jeżeli firma zatrudnia 10 wysoko wykwalikowanych pracowników to w skali roku straty sięgają aż 500 000 zł. Podany przykład jest uproszczeniem, jednak dobitnie pokazuje jak ważna dla każdego projektanta przestrzeni biurowych powinna być odpowiednio dobrana akustyka.

Projektowanie biura dostosowanego akustycznie

            Nie jest łatwo stworzyć biuro odpowiednio dostosowane do potrzeb pracowników, dlatego też warto zwrócić uwagę na dobrą akustykę biura już na etapie projektowania. Poprawna izolacja dźwięków, zastosowanie odpowiednich materiałów, rozmieszczenie przestrzeni w sposób sprzyjający dobrej akustyce - to wszystko może pomóc w stworzeniu przyjaznego środowiska pracy. W rezultacie, pracownicy mogą skupić się na wykonywaniu swoich zadań bez zbędnego hałasu, co z kolei może wpłynąć na poprawę efektywności pracy oraz ogólnego samopoczucia w miejscu pracy.

Optymalizacja przestrzeni pod kątem właściwości pochłaniania dźwięku powinna być jednym z elementów pojawiających się już na etapie projektu.  

Coraz większa staje się świadomość deweloperów na temat izolacji akustycznej. Obecnie wiemy jak ważnym elementem jest ona, niemal na równi z energooszczędnością czy bezpieczeństwem przeciwpożarowym. 

We wstępnej fazie projektowania mamy możliwość zniwelowania znacznej część źródeł dźwięku o szkodliwej częstotliwości. Musimy jednak pamiętać o kilku kluczowych zasadach optymalizacji akustycznej.  

W pierwszej kolejności należy zlokalizować źródła dźwięku o największym nasileniu. Posiadając takie informacje łatwiej będzie wybrać odpowiednie materiały izolacyjne w poszczególnych strefach budynku. Ważne aby w tym procesie pamiętać, że ludzkie ucho jest bardziej wrażliwe na dźwięki o wysokiej częstotliwości.  

W teorii przy projektowaniu przestrzeni biurowych większą wagę przywiązujemy do dostępu do światła dziennego niż odpowiednią akustykę. Właściwe umiejscowienie okien może jednak mieć kluczowe znaczenie dla absorbcji dźwięku w pomieszczeniu.  

Wszystkie powyższe działania mają jeden nadrzędny cel, którym jest stworzenie przyjaznego środowiska dla pracownika. Odpowiednia akustyka jest jednym z czynników, które pozwolą nam zwiększyć produktywność i komfort pracy niosąc wspólną korzyść dla pracowników i pracodawcy. 

Podsumowanie

Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na dostosowywanie biur do potrzeb pracowników pod względem akustycznym. Producent mebli biurowych MARO zdaje sobie z tego sprawę, dlatego wprowadza do swojej oferty nowe meble akustyczne. Hałas wpływa negatywnie na zdrowie i produktywność pracowników, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków do pracy. Warto zastanowić się jakie rozwiązania akustyczne będą odpowiednie do naszego biura już na etapie projektowania, co pozwoli zaoszczędzić wiele kosztów w przyszłości.

Zobacz też: meble akustyczne